Paragon fiskalny to niezbędny dokument każdej sprzedaży. Wystawienie go jest obowiązkowe dla każdego sklepu, hurtowni bądź innego punktu sprzedaży – jest też ważnym świadectwem imprezy handlowej. Dowiedz się, jak poprawnie wystawić paragon fiskalny, aby uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym.

Kwestia prawna


Paragon fiskalny jest dokumentem, który wykorzystuje się w transakcjach handlowych służącym do fakturowania. Jego istota została uregulowana przez prawo podatkowe, mające na celu kontrolowanie przekazywania informacji o transakcjach. Wszystkie paragony fiskalne powinny być wystawiane w sposób czytelny i zgodny z obowiązującym prawem.

Interesuje Cię temat: Zastosowanie nowoczesnych technologii w sprzedaży Zobacz, co jeszcze mamy dla Ciebie: https://www.drukarniazabrzecentrum.pl/zastosowanie-nowoczesnych-technologii-w-sprzedazy/

Na co trzeba zwrócić uwagę?


Jakość paragonu jest bardzo ważna. Paragon fiskalny musi być wystawiony w standardowym wydaniu – dokument musi być wydrukowany na klawiaturowej drukarce fiskalnej, a nie na zwykłej drukarce optycznej. Ponadto musi zawierać miejsce na pieczątkę podatnika. Musi także zawierać szczegóły dotyczące transakcji – rodzaj towaru, cenę jednostkową i wartość całkowitą.

Paragon zbiorczy


Paragon zbiorczy to taki sam paragon jak każdy inny, jednak jest on wystawiany po zakończeniu dnia sprzedaży. Paragon zbiorczy wymaga wpisania liczby sztuk i rodzaju towaru oraz wartości sprzedaży na jeden miesiąc. Po wpisaniu tych szczegółów paragon zbiorczy musi zostać podpisany przez osobę zarządzającą i zatwierdzony na koniec dnia przez ustawowy właściciel.

Niezbędne informacje

  • Numer NIP – trzeba załączyć numer NIP firmy, która wystawia paragon;
  • Data – paragon musi zawierać datę jego wystawienia;
  • Numer paragonu – paragon fiskalny posiada unikalny numer. Trzeba go wpisać dokładnie. Przypisany numer musi być kontynuacją numeracji dotychczas wydrukowanych paragonów;