Rozwój bankowości jest faktem. Szukanie możliwie najlepszych rozwiązań w obsłudze klienta jest kluczowym wyzwaniem każdego banku. Nowoczesna technologia w powiązaniu z rozwojem internetu sprzyja zmianom zachodzącym w obsłudze klienta. Współczesny bank to miejsce przetwarzania danych dotyczących ruchu pieniądza. Sprzedaż bezgotówkowa jest już faktem. Aby ten rodzaj usługi mógł być realizowany, niezbędne jest stosowanie terminali płatniczych.

Terminal płatniczy co się pod tym kryje?

Jest to urządzenie za pomocą którego możliwy jest bezpośredni kontakt klienta ze swoim kontem bankowym w celu realizacji transakcji bezgotówkowej. Aby było to możliwe punkty handlowe czy usługowe muszą być wyposażone w czytnik kart płatniczych. Dzięki czytnikom możliwy jest odczyt zapisów umieszczonych na kartach płatniczych. Rejestracja i potwierdzenie transakcji odbywa się za pomocą podłączenia urządzenia do sieci internetowej. Internet jako przekaźnik danych umożliwia szybki i łatwy dostęp do konta bankowego klienta.

Ewolucja terminali płatniczych.

Pierwsze terminale płatnicze pojawiły się wraz z wprowadzeniem na rynek kart płatniczych. Początkowo aby uzyskać akceptację wymagane były określone procedury wykonywane wraz z odczytem z karty. W miarę upływu czasu karty wyposażono w paski magnetyczne, które po przeciągnięciu przez specjalna prowadnicę odczytującą, uruchamiały cały system. Dodatkowo należało jeszcze wprowadzić 4 cyfrowy PIN karty. Następnym krokiem było umieszczenie w karcie specjalnego czipu, który umożliwiał znaczne przyspieszenie całej operacji. Kolejny krok to tak zwana obsługa bezdotykowa. Polega ona na przybliżeniu odpowiedniego końca karty do czytnika. Czytnik w postaci ekranu dokonuje rejestracji danych z karty i umożliwia bezpośredni kontakt z kontem do którego przypisana jest karta.

Blik

Kolejna modyfikacja dotycząca terminali płatniczych. Już nie karta, a wystarczy smartfon aby dokonać płatność. Smartfon wyposażony w odpowiednie funkcje należy po ich uruchomieniu przybliżyć do czytnika i dane są zapisywane i kodowane.
Współczesne terminale płatnicze mogą zostać uruchamiane za pomocą aplikacji wpisanych np. w zegarek elektroniczny. Zasada działania i użytkowania jest taka sama jak w smartfonach, różnica sprowadza się do elementu i miejsca instalacji aplikacji.